Ochrona pszczołowatych - podsumowanie projektu
14.12.2016 12:04
W dniu 8 grudnia 2016 r. w świetlicy środowiskowej w Ostrowitem odbyło się podsumowane projektu z cyklu „Zwiększanie bioróżnorodności Polski – czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”.
W spotkaniu wzięli udział m.in.:
- członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego – pani Marzena Wodzińska,
- Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego – pan Janusz Łakomiec,
- Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Słupcy – pani Małgorzata Modrzejewska,
- Przewodniczący Zarządu ZGPPK, wójt Gminy Powidz – pan Jakub Gwit,
- Członek Zarządu ZGPPK, Burmistrz Gminy i Miasta Kleczew – pan Marek Wesołowski,
- Członek Zarządu ZGPPK, Wójt Gminy Wilczyn -pan Grzegorz Skowroński,
- Członek Zarządu ZGPPK, Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo – pan Marian Gadziński,
- Przewodniczący Zgromadzenia ZGPPK – pan Stanisław Basiński,
- Członkowie Zgromadzenia ZGPPK: pan Janusz Ruszkowski oraz pan Bronisław Horbiński,
- Wójt Gminy Ostrowite - pan Henryk Tylman,
- Przewodniczący Rady Gminy Ostrowite – pan Marek Nowakowski,
- dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych z okręgu Powidzkiego Parku Krajobrazowego,
- uczniowie i opiekunów biorących udział w projekcie.
Pilotażowy projekt skierowany był do mieszkańców województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego (głównie do szkół), którzy chcieli pomóc w zwiększeniu liczebności populacji pszczołowatych. W województwie wielkopolskim projekt realizowany był ze Związkiem Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu oraz innymi szkołami, jednostkami.
Projekt realizowany był w okresie marzec – wrzesień 2016 r.
W ramach projektu należało wybrać i przygotować miejsce – siedlisko (teren o powierzchni ok. 20 m2) i wysiać na nim otrzymane nasiona roślin miododajnych. Ponadto uczestnicy projektu otrzymali budki do samodzielnego montażu i trzcinę do ich wypełnienia. Przygotowane budki trzeba było umieścić w nasłonecznionym miejscu w pobliżu ternu, który został obsiany nasionami z mieszanki „Pszczela Łąka”.
Uczestnicy projektu zobowiązani byli do przeprowadzenia 10 obserwacji w okresie kwiecień – sierpień (po 2 w miesiącu) i wypełnienia kart pracy. Działania prowadzone podczas realizacji projektu należało udokumentować fotograficznie.
Do projektu w województwie wielkopolskim przystąpiły 43 grupy (ponad 400 osób). Sprawozdania z realizacji projektu odesłało 28 grup.
Komisja składająca się z pracowników ZPKWW oceniła nadesłane sprawozdania (karty pracy – wyniki obserwacji oraz dokumentację fotograficzną w formie zdjęć lub prezentacji) i przyznała 6 nagród, dla n/w szkół:
- Szkoła Podstawowa w Sławoszewku,
- Gimnazjum w Pniewach,
- Szkoła Podstawowa w Wilczynie filia w Bieli,
- Szkoła Podstawowa w Giewartowie,
- Gimnazjum w Ostrowitem,
- Gimnazjum w Budzisławiu Kościelnym.
Najczęściej przeglądane informacje:
Bezpłatne szkolenia, które przygotują każdego Przedsiębiorcę do nadchodzących zmian XV Sesja Rady Gminy Ostrowite Wspólne posiedzenie Komisji Rady Gminy Obchody Dnia Strażaka Gminne Obchody Święta Narodowego 3 Maja - fotorelacja Konkurs na Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Giewartowie Postanowienie nr 54/2025 Komisarza Wyborczego w Koninie II z dnia 28 kwietnia 2025 r. POSTANOWIENIE NR 53/2025 Komisarza Wyborczego w Koninie II z dnia 28 kwietnia 2025 r. Zgłaszanie projektów dla Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Ostrowite. Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 23 kwietnia 2025 r.