Apel do mieszkańców dotyczący wałęsających się psów
10.06.2021 07:29
Na terenie Naszej Gminy nasila się zjawisko wałęsających się psów. Prawie w każdym przypadku psy te mają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właścicieli. O uznaniu psa za „bezpańskiego” czy „bezdomnego” nie może świadczyć tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt.
Przypominamy więc właścicielom zwierząt o ich podstawowych obowiązkach,
a w szczególności:
o stałym skutecznym dozorze nad psami i innymi zwierzęta, przypomina również
o sposobach postępowania w przypadkach wałęsających się psów:
- w przypadku gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na Policję, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia. W przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem może kierować do sądu z wnioskiem o ukaranie właściciela psa,
- w razie potwierdzonej bezdomności zwierzęcia oraz w przypadkach zagrożenia zdrowia mieszkańców, np. gdy pies jest agresywny i atakuje mieszkańców. Gmina podejmie interwencję wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do schroniska. Przypadki bezdomnych psów należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Urzędu Gminy (tel. 2765160). Osoba, która przekazuje zgłoszenie musi podać swoje dane osobowe oraz miejsce przebywania zwierzęcia.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno wyłapywanie wałęsających się psów, jak i umieszczanie ich w schronisku to bardzo kosztowne zadanie.
Dlatego bardzo ważne jest, by informować Policję lub ewentualnie Urząd Gminy
o przypadkach nieodpowiedzialnych właścicieli, w celu podjęcia odpowiednich kroków wobec nich, a także uniknięcia kosztów interwencji weterynarza i oddania psa do schroniska.
Pamiętajmy nie trzymanie psa na uwięzi poza ogrodzonym terenem gospodarstwa grozi sankcjami prawnymi. § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany (art. 77 ustawy Kodeks Wykroczeń). Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Najczęściej przeglądane informacje:
Konkurs na Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Giewartowie Postanowienie nr 54/2025 Komisarza Wyborczego w Koninie II z dnia 28 kwietnia 2025 r. POSTANOWIENIE NR 53/2025 Komisarza Wyborczego w Koninie II z dnia 28 kwietnia 2025 r. Zgłaszanie projektów dla Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Ostrowite. Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 23 kwietnia 2025 r. Uchwała nr 165/2025 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 23 kwietnia 2025 r. Uchwała nr 164/2025 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 23 kwietnia 2025 r. Uchwała nr 163/2025 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 23 kwietnia 2025 r. Życzenia Wielkanocne Weź udział w H2O Challenge