Zmień kontrast i rozmiar czcionkiUdogodnienia dla dostępnosci strony
Kontrastzmień kontrast
Powiększ czcionkępowiększ tekst
Zmniejsz czcionkępomniejsz tekst

Informacje


Zakończenie prac polegających na kompleksowej renowacji miejsca pamięci w Mieczownicy

29.03.2024 11:18


miejsce pamięci w Mieczownicy

Wraz z końcem roku zakończone zostały prace polegające na kompleksowej renowacji miejsca pamięci w Mieczownicy.

W ramach finansowania pozyskanego z Urzędu Wojewódzkiego, przy udziale środków własnych przeprowadzono prace konserwacyjno-restauratorskie pomnika Powstańców Styczniowych, odzwierciedlając tym samym pierwotny wygląd pomnika.

W miejscu lokalizacji mogiły zbiorowej poległych powstańców uformowano kopiec ziemny obsiany trawą. Odrestaurowane zostały krzyże znajdujące się na nagrobkach oraz na pomniku. W ramach realizacji przedsięwzięcia wykonane zostały prace związane z wykonaniem powierzchni utwardzonej z wykorzystaniem kamienia łupanego płomieniowanego. Całość zagospodarowania dopełniły ławki kamienne. Tym samym zakończony został I etap planowanych prac renowacyjnych miejsca pamięci.

W roku budżetowym 2024 planuje się kontynuację prac. Zaplanowano wykonanie wraz z montażem ołtarza z głazu granitowego. Mając na względzie, iż w miejscu pamięci w Mieczownicy celebrowane są msze polowe na pamiątkę obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak również na pamiątkę odzyskania przez Polskę Niepodległości, zasadnym jest wykonanie ołtarza, który niewątpliwie doda rangi obchodom, a także będzie współgrał z zagospodarowaniem terenu wokół pomnika. Planuje się także wykonanie symbolicznej części muru kamiennego przedmiotowej nieruchomości stanowiącej odzwierciedlenie pierwotnego ogrodzenia. Podczas przeprowadzonych prac renowacji zaplanowano dalsze utwardzenie nawierzchni o pow. ok.70 m2, m.in. dojście do planowanego ołtarza.

<<< Powrót do poprzedniej strony

ˆ