Położenie Gminy Ostrowite
Ostrowite jest jedną z 8 gmin powiatu słupeckiego i administracyjnie dzieli się na 21 sołectw. Powierzchnia Gminy wynosi 104,4 km2, co plasuje ją na czwartym miejscu w powiecie słupeckim. Sieć osadniczą tworzy 43 wsi, a gminę zamieszkuje około 5.300 mieszkańców, ze średnią gęstością zaludnienia 50,7 osób/km2. Siedzibą władz Gminy jest duża wieś Ostrowite.
Gmina Ostrowite leży na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, w północnej części powiatu słupeckiego. Od wschodu graniczy z gminą Kleczew, od południowego wschodu z gminą Kazimierz Biskupi, od południa z Słupcą, a od strony zachodniej z Powidzem.
Jest gminą typowo rolniczą - użytki rolne stanowią 80% jej powierzchni. Nie ma tu autostrad, gwarnych ulic, fabryk, supermarketów ani innych hałaśliwych wytworów współczesnej cywilizacji. Wiele wsi (m.in. Giewartów, Kosewo, Naprusewo) uzyskało status miejscowości o korzystnych właściwościach klimatycznych i walorach krajobrazowych. Nic więc dziwnego, że przyjeżdża tu coraz więcej turystów, że powstają nad jeziorami domki letniskowe i pola biwakowe. Można tu doskonale wypocząć, odprężyć się uprawiając turystykę pieszą i rowerową, jazdę konną, a także pływać, korzystać z kąpieli, opalać się, wędkować - po prostu przyjemnie spędzać czas.
Amatorzy fotografowania i miłośnicy przyrody mają tu możliwość obserwowania natury w całej krasie, gdyż znajdują się tu przyrodnicze obszary chronine: Powidzki Park Krajobrazowy i Powidzko - Bieniszewski Obszar Chronionego Krajobrazu.
Przyszłość gminy Ostrowite należy nadal wiązać z rozwojem rolnictwa i jego otoczenia, jak również rozwojem turystyki. Gmina posiada doskonałe walory przyrodniczo-rekreacyjne, co predestynuje ją do rozwoju usług, związanych z aktywnym wypoczynkiem. Położenie obok, ale niedaleko ważnych dróg krajowych, pozwala z jednej strony na zapewnienie wypoczynku gościom, z drugiej strony pozwala na łatwy dojazd.