Ochrona pszczołowatych - podsumowanie projektu
14.12.2016 12:04
W dniu 8 grudnia 2016 r. w świetlicy środowiskowej w Ostrowitem odbyło się podsumowane projektu z cyklu „Zwiększanie bioróżnorodności Polski – czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”.
W spotkaniu wzięli udział m.in.:
- członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego – pani Marzena Wodzińska,
- Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego – pan Janusz Łakomiec,
- Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Słupcy – pani Małgorzata Modrzejewska,
- Przewodniczący Zarządu ZGPPK, wójt Gminy Powidz – pan Jakub Gwit,
- Członek Zarządu ZGPPK, Burmistrz Gminy i Miasta Kleczew – pan Marek Wesołowski,
- Członek Zarządu ZGPPK, Wójt Gminy Wilczyn -pan Grzegorz Skowroński,
- Członek Zarządu ZGPPK, Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo – pan Marian Gadziński,
- Przewodniczący Zgromadzenia ZGPPK – pan Stanisław Basiński,
- Członkowie Zgromadzenia ZGPPK: pan Janusz Ruszkowski oraz pan Bronisław Horbiński,
- Wójt Gminy Ostrowite - pan Henryk Tylman,
- Przewodniczący Rady Gminy Ostrowite – pan Marek Nowakowski,
- dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych z okręgu Powidzkiego Parku Krajobrazowego,
- uczniowie i opiekunów biorących udział w projekcie.
Pilotażowy projekt skierowany był do mieszkańców województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego (głównie do szkół), którzy chcieli pomóc w zwiększeniu liczebności populacji pszczołowatych. W województwie wielkopolskim projekt realizowany był ze Związkiem Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu oraz innymi szkołami, jednostkami.
Projekt realizowany był w okresie marzec – wrzesień 2016 r.
W ramach projektu należało wybrać i przygotować miejsce – siedlisko (teren o powierzchni ok. 20 m2) i wysiać na nim otrzymane nasiona roślin miododajnych. Ponadto uczestnicy projektu otrzymali budki do samodzielnego montażu i trzcinę do ich wypełnienia. Przygotowane budki trzeba było umieścić w nasłonecznionym miejscu w pobliżu ternu, który został obsiany nasionami z mieszanki „Pszczela Łąka”.
Uczestnicy projektu zobowiązani byli do przeprowadzenia 10 obserwacji w okresie kwiecień – sierpień (po 2 w miesiącu) i wypełnienia kart pracy. Działania prowadzone podczas realizacji projektu należało udokumentować fotograficznie.
Do projektu w województwie wielkopolskim przystąpiły 43 grupy (ponad 400 osób). Sprawozdania z realizacji projektu odesłało 28 grup.
Komisja składająca się z pracowników ZPKWW oceniła nadesłane sprawozdania (karty pracy – wyniki obserwacji oraz dokumentację fotograficzną w formie zdjęć lub prezentacji) i przyznała 6 nagród, dla n/w szkół:
- Szkoła Podstawowa w Sławoszewku,
- Gimnazjum w Pniewach,
- Szkoła Podstawowa w Wilczynie filia w Bieli,
- Szkoła Podstawowa w Giewartowie,
- Gimnazjum w Ostrowitem,
- Gimnazjum w Budzisławiu Kościelnym.
Najczęściej przeglądane informacje:
Bezpłatny transport na wybory Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska” ogłasza nabór Postanowienie nr 126/2025 Komisarza Wyborczego w Koninie II z dnia 15 maja 2025 r. Bezpłatne szkolenia, które przygotują każdego Przedsiębiorcę do nadchodzących zmian XV Sesja Rady Gminy Ostrowite Wspólne posiedzenie Komisji Rady Gminy Obchody Dnia Strażaka Gminne Obchody Święta Narodowego 3 Maja - fotorelacja Konkurs na Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Giewartowie Postanowienie nr 54/2025 Komisarza Wyborczego w Koninie II z dnia 28 kwietnia 2025 r.